Pazartesi, 15 Eylül 2014 18:36

İLETİŞİM YAŞAMA BAKIŞIMIZDIR

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

“İletişim” kavram olarak günlük yaşantımızın pek çok noktasında karşımıza çıkıyor. Sorunların oluşmasında da, çözümünde de iletişimi sihirli anahtar olarak görüyoruz. Bu kadar etkili ve olmazsa olmaz görünen bu güç ne anlama geliyor ve bu gücün gerçekten farkında mıyız?Türkçe temel sözlüklere bakıldığında onlarca tanımı olan iletişimi en genel anlamda aşağıdaki iki tanımda somutlaştırmak mümkün.

1.a.1. Duygu, düşünce veya bilgilerin akla gelebilecek her türlü yolla başkalarına aktarılması, bildirişim, haberleşme, komünikasyon. 

a.2. tek. Telefon, telgraf, televizyon, radyo vb. araçlardan yararlanarak yürütülen bilgi alışverişi, bildirişim, haberleşme, muhabere, komünikasyon. (tdk sözlük)
2.İng. communication Bir yerden, bir kişiden, bir makineden bir başkasına, herhangi bir ortamdan yararlanarak bilgi gönderme. (tdk sözlük)
Pek tabi ki bizler için önemli olan iletişimin teknik tanımlarından ziyade, bizim; çocuklarımızla ya da diğer insanlarla ilişkimizdeki yansımalarıdır. Evet, iletişim çok güçlü bir araçtır elimizde, her araç gibi bizim bunu nasıl, niçin, nerede, ne zaman, kim ya da kimler için kullandığımız çok önemlidir. Biz bunu çekiç niyetine de kullanabiliriz, gül niyetine de kullanabiliriz. Bu bize kalmış bir tercih, çünkü iletişim en genel anlamıyla bizle ilgili, bizi ilgilendiren bir olgu.

Unutmamak gerekir ki iletişim hem kendini gerçekleştiren bir kehanettir hem de insanı insan kılan en temel özelliklerden biridir. İletişim bir bakıma bakmaktır, dokunmaktır, sevmektir, koklamaktır, hatırlamaktır, bağrına basmaktır ama karşılığında bakılmaktır, dokunulmaktır, sevilmektir, koklanmaktır, hatırlanmaktır, bağra basılmaktır. Bir bakıma etki tepki meselesidir. Her sosyal olay gibi pek tabi ki yanılmaları, yanlış anlaşılmaları oluyor, olacaktır ama eninde sonunda hedeflenenin, niyetlenenin gerçekleşmesidir. 

İletişim bizim dışımızda, sadece kitaplarda, raflarda ya da medyalarda yer alan bir şey değildir, daha çok merhabamızda, selamımızda, hal hatır sormamızda, hasta ziyaretlerimizde, yaşlı ya da çocukla ilişkimizde, eşimize ya da sevgilimize bakışımızda olan bir şeydir. Yani bir parçamız belki de çok büyük bir kısmımızdır. Genel bir tanımla nasıl bir kişiyiz sorusuna verilecek cevaptır. İletişim tarzımız yaşayış tarzımızdır aslında.
Peki, doğru bir iletişim mümkün mü? Ya da var olan iletişim tarzımızdan memnun değilsek değiştirebilir miyiz? Benim bu soruya cevabım evettir. Nasıl ki öğrenmenin yaşı yoksa doğru iletişimi öğrenmenin de yaşı yoktur. Eğer memnun değilsek, yapabileceğimiz çokça şeyler vardır. İletişimin pek tabi ki engelleri, öğeleri, aktifi, pasifi var ama tüm bu boyutları her biri ayrı bir yazı konusu olur. Böyle kısa bir yazının sınırlarını aşacağı için iletişimde değişmek ve gelişmek için bu sayıda sizlere bir okuma seçkisi sunuyoruz ekte.
Sadece insanla değil tüm evrenle ilgilidir kanımca iletişim. Ve bizim kim olduğumuz sorusunun cevabı nasıl iletişimde bulunduğumuzla çok ilgilidir sevgili anneler, babalar.
Hepinize, sevgi ve saygıya dayalı bol iletişimin olduğu bir yaşam dileriz.
Okunma 1910 defa Son Düzenlenme Salı, 02 Ocak 2018 14:20